KODUj Hravé Programování pro Kluky i Holky

Aneb praktické zkušenosti s KODU GAME LAB

V roce 2013 chěla 6.5 letá pod stromeček zajímavou hru, přotože je moc šikovná ve stavění stavebnic i vaření dostane tedy možnost si jich pár s mojí malou pomocí stvořit!

Možná to na první pohled zní absolutně šíleně, ale asi před rokem jsem zkoušel sestavit prototyp Animované aplikace pro motivaci děti cvičit v 3D animačním programu REALILUSION iCLONE, je unikání tím, že pro tvorbu 3D animací se používá základ podobný herním systémům a lze je přehrávat v reálném čase. V projektu jsem chěl využít možnost používat v iCLONE MS Kinect pro PC pro ovládání postav. Bohužel se ukázalo, že současný MS Kinect nemá pro takové využití zatím dostatečnou citlivost. Příležitosti se ale kupodivu rychle chopily mé děti a zcela samozřejmě se staly spolutvůrci malých hraných animovaných příběhů.

Posedlost programováním, aneb všichni jsem kodeři

Znáte prostředí pro výuku programování jako jsou Karel, Baltazar , Scratch nebo Alice nebo nejnovější Pocket CODE určené speciláně pro mobilní zařízení.

Tátové naučte své děti mýt auto

Mámy naučte své děti vařit

Snažíme se spolčeně programy na tabletu obměňovat – hledat rozumnou rovnováhu mezi hraním a učením. Jako překvapení dostane skoro sedmiletá dcera možnost si hru sama stvořit,

EDUTAIMENT změní i pohled na výuku programování…

MS KODU GAME LABVizuální prostředí pro vývoj her

Microsoft KODU GAME Lab (Anglicky) KODU GAME Lab (Česky)

KODU GAME LAB je Herní Laboratoř, tedy jednoduchá hra na vývojáře her, nejedná se tedy primárně o hru na programování či na programátora.

kodu-intro1

kodu-intro2

KODU GAME LAB je také využíváno přímo i ve školní výuce, bohužel konsolidované zkušenosti jsou zatím jen z Anglicky mluvících zemí, zde je odkaz na zprávu z Austrálie (ve PDF) a také vyšel knižně výzkum Je Kodu Game Lab prostředí pro rozvoj nezávisících studentů použití KODU GAME LAB ve stylu EDUTAIMENTu.

KODU Game Lab (Představení v Češtině Anglické verze od Žive CZ 2011)

Čeština (Ano má)
Čeština vznikla za spolupráce české komunty, je teď ve standardním instalačním balíčku. Jen je přeba mít na zřetely že jsou přeloženz jen menu a nájezdové nápovědy. Samotné programovací ikonky přeložené nejsou, to má samořejmě svá pozitiva i negativa.

Demo počešťené verze (bez komentáře)

PS: Je zajímavé, že na netu jsou vidět videa i plně ponemečtěné verze. Asi se holt metodici zase plně neschodly.

Ovládání: klávesnice, myš, ovladač, gesta ?

Kodu Game Lab Touch

Protože koncept Kodu Game Lab pochází s XBOXu, mnoho her používá jen ovladac, takže pro ozkoušení her ostatních mnohdy potřebujete i Microsoftí herní olvadač. Ano USB verze funguje i na systémech MS Windows !!! (Ano Microsoft už prodává i HARDWARE)

xboxwinpc-ovladac

Orginální Xbox 360 Controller for Windows Hezká cena (a to je v USA), že?

Dnes se prodávají dvě verze Xbox 360 ovladače, starší drátová a novější bezdrátová. My jsme si pořídily dva drátové, neboť není nic trapnějšího, než že vám na předváděčce dojdou baterky. Takže máme jeden použitý originál on Microsoftu (Černý) za 400Kc (ze Auro.cz) a druhý čínský klon (bílý) asi za 350Kč (ze ebay.co.uk).

Uživatelské knížky o KODU

koduforkids

Kodu for Kids:
The Official Guide to Creating
Your Own Video Games (Amazon) (Apríl 2013)

(Kniha také obsahuje na stránkách vydavatele pěkná stáhnutelná bonusová videa, bohužel příklady ovládání Xbox 360 ovladačem schází, přesto že je autor ve videích několikrát zmiňuje).

Kodu for kids (Náhled jedné z kapitol ve PDF)

Příklady práce s KODU GAME LAB v Češtině (od Dětská Škola)

A. Instalace a lokalizace KODU GAME LAB (Poslední verze on MS již obsahuje Češtinu přímo)

B. Přílady práce s KODU GAME LAB (Tvoříme hry ve 12ti dílech)