Hravý Vizuální Smyslový Krabičkový Slabikář

Každý týden nové inspirace na Facebooku DYsgenio. Podpořte nás a dejte vědět přátelům.

Je paradoxem, že mnoho učitelů i rodičů pořád dělá rozdíl
mezi časem na hru a časem pro učení bez toho
aniž vidí jejich životně důležité propojení.
Leo Buscaglia

Hravý Slabikář je podaná pomocná ruka malým talentovaným stavitelům a umělcům (přes tato nadání jsou mnohdy zároveň i dyslektiky či leváky), pro něž je někdy složité rozlousknout snadno taje čtení i psaní. Využíváním jejich bohatých zkušeností ze stavění i tvoření jim tuto trnitou cestu pomáháme společně vidět snesitelnější a mnohem zajímavější (plus mnoho pomůcek níže lze použít i na některé aspekty výuky matematiky).

Chytrá hlava a šikovné ruce mohou ovlivnit vše kromě populace.
Zdeňka Ortová

Mnohé děti se SPÚ jsou nejenom chytré (rozumově …), ale i šikovné …

Děti se učí hrou.
Nejdůležitější ale je, že hrou se děti učí jak se učit.
O. Fred Donaldson

Hravý Slabikář využívá ponejvíce zkušeností dětí s hravostí obsaženou ve tvoření i skládání stavebnic včetně hraní na tabletech k umožnění (samo)objevení zákonitostí a podpůrné práci se obrázky, písmenky, strukturou slov, slovem následované řádkem, větou, souvětím, odstavcem a příběhem – čtení je takto předkládáno od počátku jako součást širšího modernějšího chápaní komunikace ve smyslu nadcházejícího výzkumu přístupu výuce zvaného PLAY2LEARN podporovaného LEGO nadací.

Člověk, kterému se číst nechce
na tom není o nic lépe,
než člověk, který číst neumí.
Zig Ziglar

Z Anglie pochází hnutí mimoškolních kroužků podporujících zájmové čtení dětí. Začíná to podobně jako našeho hnutí odpoledních čtení pohádek ve školách babičkami a dědečky, ale časem za dětmi ve školní věku přichází úspěšní lidé, kteří mající v mládí problémy se čtením a psaním – módní návrhářka čerpající inspiraci ve etnografických knížkách nebo konstruktér čerpající inspiraci ve historických knížkách. Cílem je inspirovat děti aby aktivně vyhledávaly četbu v oblastech jejich zájmu. Zajímavý výzkum právě probíhá v rámci projektu Novel Engineering. V rámci Hravého Slabikáře jsou převážně inspirací pro čtení knížky podporující rozvoj dovedností: kreslení, malování, tvoření, stavění, ale třeba i vaření (to je připravuje na programování).

Nikdo není tak chudý,
aby nemohl darovat úsměv.
Italské přísloví

Darujte Kinder čí podobné figurky a drobné předměty dětem na inspirující slabikář:

Každý rok, když se blíží se čas kolem velikonoc.

Možná se i vám dostane do ruky Kinder Vajícko s překvapením a vám proběhne hlavou tohle ještě nemám. Pak se usmějete, vždyť už je přeci dávno nesbíráte!

Přesto jich pořád máte doma plnou krabici ?

Darujte je na dobrou věc: Hravý Vizuální Smyslový Krabičkový Slabikář pomáhající předškolním dětem v získání a prohloubení hravou formou dobrých návyků výslovnosti, čtení i psaní.

Sháníme rozmanité věci menší velikostí, jako jsou figurky velikosti těch z Knider vajíček (nejžádanější jsou ty, co něco dělají), postavičky, zvířátka, věci či stroje (i skládačky), fantasy (jako Gogouni,LP, LPS) ale i různorodé denní či všední věci ze života kolem nás (z pokojíčků pro panenky nebo stavebnic). Materiálově je nejžádanější odolnější tvrdý i měkký plast či guma, případně dřevo, kov i drobné plyšáky (okolo 5-7 cm). Pro nejmenší děti 18-24M také sháníme postavičky, zvířátka i věci ze stavebnic LEGO DUPLO.

Pěkný jednoduchý barevný plastový [K]líček (do zámku či na matičky) je pro nás stejně cenný jako sběratelsky cenný [S]lon.

Figurky můžou být i hrané (poškrábané, polámané a slepené, částečně nekompletní – bez podstavce a tak)

Darovaný materiál použijeme na propagaci Hravého Slabikáře: sestavení kompletů a ukázku principů, přebytky vyměníme nebo dáme do sběrných nádob pro inspiraci a použijeme je na semináře o Hravém Slabikáři či případně při velkém ohlasu darujeme přímo i zájemcům z Montessori a DYScenter.

Ohledně věcí na Slabikář prosím pište na: velkejuklid@centrum.cz, níže je více podrobností:

Ideální velikost:

Ideální velikost je jedna 5 až 50 koruna či dvě tyto dvě mince nad sebou = každé písmenko slabikáře má svoji krabičku nebo šuplík, ve kterém je okolo 20 ~ 40 figurek, větší figurky dělají tu krabičku moc velkou a těžkou pro dětskou samostatnou manipulaci.

Na obrázku níže jsou věci na levé straně od pětikoruny nahoře moc malé či křehké a dole moc drobné (na samostatné použití – přilepené na figurce jsou OK) nebo jsou skládací z příliš mnoha malých částí (kocour), na pravé straně od padesátikoruny jsou nahoře větší věci omezeného použití lžička – lžíce , lopatka – lopata, dole pak příklad možná až příliš velké neskladné figurky trpaslíka nebo velká dutá plastová figurka (ty raději nepoužíváme vůbec = snadno se rozšlápnou na vskutku ostré střepy, stejně jako ty ze skla nebo keramiky).

vhodne


(Zdroj DYSgenio)

Důležité: Z pohledu dětské bezpečnosti je nutné, aby věci byli nejraději určeny přímo dětem (ideálně CE), takže předem prosím o vyloučení všech žertovných kousků a podob. Slabikář je primárně určen pro děti stáří 4 roky a výše, pokud je v rodině další menší dítě je žádoucí mu udělat vlastní šuplík či krabičku třeba z LEGO DUPLO figurek (věk už od 18-24M), případně gumové Clemmy (věk už od 9M), viz foto níže:

pod3roky


(Zdroj DYSgenio)

Vřelá poděkovaní:

Budoucnost:

Jako hravý technik od počítačů věřím v unikátní nové možnosti přicházející s nástupem 3D výroby v domácím prostředí. kdy bude možné časem podobní figurky vyrobit (například formou 3D tisku viz FAB@HOME nebo RepRap), mám zájem o spolupráci i v této oblasti – od problematiky návrhu či zpracování podobných figurek až po náročné výzvy při jejich využití v kontextu nadcházejících TOYS 3.0 (HRAčky 3.0). Rád bych se také podílel na výzkumu v této oblasti nejraději formou Disertační Práce (Ph.D).

Zde je příklad obsahu krabičky pro písmeno L:

Hravy Slabikar L ALL CZ

Hravy Slabikar L LEFT CZ

Hravy Slabikar L RIGHT CZKrabičkový Slabikář – Písmenko L (Zdroj DYSgenio)

Za děti i rodiče předem děkujeme.

Používání:

Přemýšleli jste už někdy,
zda si negramotní lidé naplno vychutnají polévku s písmenky?
Anglická hádanka

Písmenka jako základ čteni i psaní jsou základem jednoho druhu komunikace.

Nikde není práce bez zisku,
ani zisku bez vynaložené práce.
Titus Livius

Přímo ideální je dlouhodobá a cílená spolupráce s logopedem, pomůže vám najít ta správně složitá slova pro základní procvičování jenž již může vaše díte vyslovit nebo jejíž výslovnost potřebuje právě dopilovat.

Je také možné použít různých pracovních sešitů pro domácí výuku (později je doplnit dle potřeby těmi pro MŠ, které mají samostatné metodické návody), ale zde je třeba mít na paměti, že děti se snaží rozlousknout kód sami, stejně jako to dělaly u stavebnic nebo při tvoření.

Někdy je nutné jednotlivé pracovní sešity přizpůsobit – například několik příbuzných archů ofotit a rozstříhat, například pokud si děti zvolí pro cestu slov zesložiťování PES KOTĚ PRASE a ne více používanou metodu sady slov na tři přes celý jeden arch pracovního sešitu.

Holt lze pracovat s pracovními sešity vskutku porůznu, berte je jen jako velkou inspiraci 🙂

K učení nedochází automaticky,
je třeba k němu vést.
Kjell A Nördström

Později se povídejte s dětmi o věcech ve slabikáři, můžete tak časem sestavovat celé hravé příběhy. Právě proto Hravý Slabikář – ty příběhy je pak možné převádět do vlastnoručně vyrobených knížek nebo i komiksů. Čtení a psaní je jedna z forem komunikace i prezentace.

Je dobré také zařazovat hru na Hlavolam, hledání patřičného písmenka. Třeba ve krabičce na L máme Kocoura, který právě ulovil rybu a ta visí na háčku – žádná věc na figurce nemá na začátku L (má ho totiž ta neviditelná louže, co se udělá pod ním !).

Hra typu Co to drží v ruce? umožňují trénovat pozorovací bystrost a v rámci práce se 2 – 3 řádky ukazují dětem jak jsou slova seřazená na stránce. Každá figurka něco drží a dítě má odříkat co to je v pořadí z leva od prava od vzdálenější řady do té bližší.

2rady-650

Řada jako řádek (Zdroj DYSgenio)

Zapojení:

Slunce nás potěší, déšť nás osvěží,
vítr nás povzbudí, sníh nás rozradostní.
Ve skutečnosti neexistuje špatné počasí,
jsou jen různé druhy dobrého počasí.
John Ruskin

Příklady následného zapojení abecedy (písmenek), slov i slabik do hravého slabikáře:
(Mnoho leváků a dyslektiků dává zpočátku přednost velkým písmenkům – kapitálkám, dnes s rozvojem povědomí o Genetické metodě učení čtení je jich již naštěstí dost na výběr). Důraz na kapitálky má i praktický význam pro život – trénování schopnosti prezentovat kreslením u papírové tabule – mnoho z nás dospěláků dnes píše v práci rukou akorát tam !

Přidej foto knížek

Varování: Zvýšený výskyt Veselých Opilých Písmenek

Nedávno se dcera ptala při obědu na výletě pod slunečníkem, co že je tam napsáno. Řekl jsem z patra: Voda Slad Chmelzáklad každého dobrého piva. Dyslektici a leváci mnohdy výrazněji vnímají tvar písmen na úkor jejich správné pozice, zato můžeme číst z patra různě převrácené a pomíchané texty. Při hře níže někdy opravujeme Veselá Opilá Písmenka – ta co nejsou správně až na konec – dbaní na jejich správné pozici může děti zpočátku velmi přetěžovat. Je to prostě další hra až na konec – hledání písmenek co to únavou nezvládla správně a je nutné je popostrčit do správné pozice.

veselapismenka


(Zdroj DYSgenio)

Tipy: Pěnová písmenka (jsou lehká a snadno se s nimi manipuluje – plně omyvatelná)

Chodník je hra s písmenky a slovy na deskách z pěnovky 30cox30cm, dítě chodí po chodníku a stoupá si na písmenka ve slově. Viz příklad níže slova POLE.

Hra na Přihořívá Hoří

chodnik


(Zdroj DYSgenio)

Hledáme na chodníku písmenka ze slova POLE:

pole


(Zdroj DYSgenio)

Stavění chodníku a následná oprava Veselých Opilých Písmenek.

jakoruka


(Zdroj DYSgenio)

Tipy: Písmenkové kostky (Provokují prostotou představivost a manipulační zručnost)

knizkakostky-650


(Zdroj DYSgenio)

kostkyDřevěné kostky – ideální velkost je okolo 4cm, kdy kostky z tvrdého dřeva mají i přiměřenou váhu.

kostkyvelkewoodland

Větší kostky 3.5cm on Woody – typ 90644 (Zdroj DYSgenio)

Sestavování Slov (Zdroj DYSgenio)

Sestavování Slov (Zdroj DYSgenio)

Názorné Slabikování (Zdroj DYSgenio)

Názorné Slabikování (Zdroj DYSgenio)

Schody do nebe (Zdroj DYSgenio)

Schody do nebe (Zdroj DYSgenio)

Podstavec pro auto (Zdroj DYSgenio)

Podstavec pro auto (Zdroj DYSgenio)

Pyramida  (Zdroj DYSgenio)

Pyramida (Zdroj DYSgenio)

Přidej malé kostky na mřížce:

Tipy: Vláčky a vozítka (Ulehčují sestavování do slov z písmen a dělení slabik)

Vláček je velmi pěkná pomůcka pro pořadí a množství písmen ve slově. Následně i pro hravé rozdělování slov na slabiky.

Sháníme alespoň ještě jeden, moc prosím poptejte se nám !

vlacek


(Zdroj DYSgenio)

vlacek-vlak


(Zdroj DYSgenio)

Přidej IKEA auta – strukturovač

Samohlásky jsou velmi důležité pro přechod ke slabikám, proto je máme zvlášť – tyto představují důležitou vizuální pomůcku pro převod zvuků na písmenka.

samohlasky


(Zdroj DYSgenio)

Tipy: Magnetická písmenka (snadno se obměňují – třeba Velká za Malá)

Magnetická písmenka je dobré používat na stole se stojánkem pro lepší čtení (a zabránění okopírování pokud máte dvě děti).

hravyslabikar-640


(Zdroj DYSgenio)

magpismenkavelka


(Zdroj DYSgenio)

Tipy: Sestavování Písmenek (Aneb rodí se písmenkový tvar)

gokamenyGO kameny – plastové pecky okolo 21mm x 8mm, (velká sada B 180 + Č 180), příjemně a rychle se s nimi pracuje (pozor ale, ať je děti nespolknou).

GO kameny (Zdroj DYSgenio)

GO kameny (Zdroj DYSgenio)

GO kameny  a šály

GO kameny a šály (Zdroj DYSgenio)

Piktogram a jeho slovo (Zdroj DYSgenio)

Piktogram a jeho slovo (Zdroj DYSgenio)

Přidávání Samohlásek (Zdroj DYSgenio)

Přidávání Samohlásek (Zdroj DYSgenio)

Zvýraznění slabik

Zvýraznění slabik (Zdroj DYSgenio)

Kostka a číslice

Kostka a číslice (Zdroj DYSgenio)

Zajímavá je také hra Rodící se písmenka, třeba ve slově BOTA nejdříve sestavujeme P-> B, J nebo C -> O, I -> T a tak (dítě slovo dopředu nezná).

GO Kameny - bota na ručníku

GO Kameny – bota na ručníku (Zdroj DYSgenio)

Tipy: Písmenka jako součást umění (tj různorodost písmenkových tvarů)

Přidej FB s razítky – kupované i vlastní.

Dyslectic Advanatge

Dyslexie (a jiné poruchy učení) jako Strategická životní Výhoda

Neselhal jsem 10 000 krát.
Našel jsem 10 000 způsobů,
které nefugují.
Thomas Alva Edison

Některé současné výzkumy Dyslektiků naznačují, že tvůrčím vytvářením a používáním různorodých kompenzačním technik Dys lidé trénují více například praktické použití kombinatorické tvůrčího myšlení označovaného v Anglické literatuře jako Tinkering. Proto kombinujte i ve hravém slabikáři. Tiknering dává spolu s rozvinutým vizuálně prostorovým myšlením Dyslektiků náskok třeba v technických a tvůrčích profesích. Rodí se celá oblast výzkumu zvaná Přednosti Dyslexie jako konkurenční výhody zvaná Dyslectic Advantage. V Čechách se příbuzné oblasti Dvakrát Vyjímečných věnuje Doc Portešová Nadané děti. My se věnujeme rozvoji prostorové představivosti Visualllab a Staveni je Umění.cz

Naši sponzoři a podporovatelé

Mít rád lidi a milovat lidi, to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.
Kdo myslí jenom na sebe, ochudí jiné o sebe, ochudí sebe o jiné, zakrní a zahyne.
Jan Werich

davona-logo
aladine-logo

Kreativní razítka – česká abeceda (se samostatnou diakritikou)
Sametové voskovky – šroubovací tuby (rozmyvatelné vodou)

Kutil Florenc

Obuvnická guma PORETEN – vhodná i na razítka

Go kameny plastové 180 a 180
Go kameny plastové 90 a 90

Děkujeme za podporu.

Ing Rudolf Kutina, MBA (LinkedIn), zakladatel hnutí DYSgenio.

Ohledně věcí na Hravý Slabikář pište na: velkejuklid@centrum.cz a prosím sdílejte http://www.hravyslabikar.cz/

Web: www.dysgenio.cz, Youtube: youtube.com/dysgenio, Facebook: facebook.com/DYSgenio, Twitter: twitter.com/dysgenio

© 2014 Ing. Rudolf Kutina, MBA (Open) Všechna práva vyhrazena.

We are all gifted ~ EVERYONE! Všichni máme darDOJEDNOHO!

Autor je nadán: DYSlexií nelineárním myšlením se silnou obrazotvorností a Levitantstvím schopností stroboskopického focení tisíci pohledy z výšky deseti tisíc stop plus jako DYSgrafik také ve skrytu duše doufá, že brzy budeme už od školky učit naše děti hravý Čmaropis místo nudného Krasopisu.