BALANCE IT ?!™

Dnes je 5-14-13 – den jako stvořený pro hlubší zamyšlení

Každý týden nové inspirace na Facebooku DYSgenio. Podpořte nás a dejte vědět přátelům.

Pokud chceš svoje dítě navést na správnou cestu,
občas po té ceste musíš také kráčet sám.
Josh Billings

Po pár měsících projektu DYSgenio a po přímém inspirování Digitálních Dětí jak si hrát v reálném světě zjisťuji, že i mnozí rodiče potřebují pochopit moc a nedoceňovaný význam dětské hravosti.

Pin It

Dnes je 5-14-13 – den jako každý jiný a přesto je výrazně odlišný

Každý rub má svůj líc.
Voskovec a Werich

Dnes je 5-14-13, magické datum dávající při čtení pozpátku prvních pět míst jedné z nejzákladnějších matematických konstant – Čísla Pí

Matematika a logično nás po staletí magicky přitahují a vzdělání v matematice jistě právem patří k základním kamenům moderní vzdělanosti naší doby.

Přesto mnou hlodá silná pochybnost, zda je správné aktuální prohlášení naší vlády, že mnohem mnohem více matematiky na našich školách vychová z našich dětí o mnoho více tolik potřebných inovativních výzkumníků, zda to skutečně vychová ty zástupy vědců a přinese nekonečné moře užitečných nekopírovatelných prodejných patentů a následnou budoucí stabilní prosperitu naší země?

Jistě i matematika ovliňuje náš život z mnoha úhlů, stačí si přečíst pro hlubší zamyšelní třeba knížku jejího neůnavného popularizátora Johna D. Barrowa Pí na nebesích (Mladá fronta 2000)

Možná až příliš často zapomínáme, že je konstanta tak těsně svázaná s kruhem.

Ano kruhem, tou složitou věcí co nás v dětství tolik trápila a již je tak nesnadné nakreslit od ruky.

Možná si už prostě nepamatujeme, jak magické bylo obkreslit minci na papír a získat tak ideální kruh o tolik hezčí než ten který jsme svedly nakreslit od ruky.

Jak zábavné pak bylo prozkoumat celou minci a obtáhnout její líc a pak i rub, následně ve chvatu hledat další mince v nezapomenutelném objevném dobrodružství zvaném Frotáž.

Co je tedy ta opačná, nejvíce viditelná a přesto tak opomíjená lícová strana matematického logična, bez které se společnost také zcela jistě neobejde?

Pin It

Dnes je 5-14-13 – den jako každý jiný a přesto je výrazně odlišný

S životem je to jako se hrou.
Nezáleží na tom, jak je dlouhá,
nýbrž na tom, jak se hraje.
Lucius Annaeus Seneca

Dnes je 5-14-13 a já mám čtyřicáté páté narozeniny, ano 45 let je věk, kdy si člověk začíná někdy i reálně bolestně pociťovat (obzvláštně dostane-li na narozeniny první brýle na čtení), že již stihne jen omezený počet činů a mněl by se tedy více soustředit na těch pár věcí na kterých mu z celého srdce záleží.

Nedávno přinesla má 6 letá dcera ze školky docela složitý výtvor – kytičku v papírovém květináči – mněla velkou radost a byla smutná zároveň. Radost přicházela z dovednosti vyrovnat se jako levák v šikovnosti ostatním, ale bylo tu i velké zklamání – všechny výrobky jsou k nerozeznání stejné a tudíž povinně podepsané.

Já sám jsem dyslektik a i kdyby zdědila jen 1/1000 mého vizuálního zaujetí světem, doufám že nebude muset v nácti předstoupit před publikum plná zklamání jako Piper, ale že se jí podaří mnohem dříve najít tu část jejího nadání jenž to vyzuálno podporuje.

Raději bych, aby jedou mé děti předstupovaly před obecenstvo s tím, že jsou také Hraví Trůrci než s poselstvím „Já jsem DYSlektik

Dvě Tváře DYSlexie (a Nadání obecně)

Je zajímavé, že škrábu jako kocour, přesto jsem výrazněji manuálně zručný, v 5. třídě jsem mněl jako jediný za nejhezčí vyšívání 1* a chvilku posměšnou přezdívku Švadlenka (ta my vydržela pár týdnů než jsem dostal jako jediný 1* za plastový nůž na otevíraní dopisů, pak jsem byl dlouho z úctou nazýván Mekky Messer).

Na vánoce 2012 jsem dostal od manželky poukázku na víkendový řezbářský kurz, nadšeně jsem na zahřátí udělal rybu a dvoutónové píšťalky pro děti.

Pak jsem dostal nutkání zkusit si také jako ostatní udělat hlavu, žádný z kusů dřeva mne ale neoslovil, až jsem našel Slepenec ze dvou kusů – kvalitní lipové dřevo je drahé a tak se někdo pokusil udělat větší kus slepením stejného kusu dřeva, to se ale bránilo a každý kus dostal trošku jiný odstín. Lektorka mi řekla, že si mám najít jiné dřevo, že tenhle kousek ještě nestihla vzít na chatu a zpětně rozříznout na velké cirkulárce. Mně to ale bolestně připomnělo, jak se mnozí z nás cítíme v reálném životě po více než 12 letech ve škole.

TAKHLE:

Dve Tvare Dyslesie

Zcela rozploceni:

– ◐ Na jedné straně jsme vybaveni mnoha nalajnovanými znalostmi a dovednostmi, které nám ne uplně sednou a mnohé v nás dokonce vyvolávají jen kyselý škleb
– ◑ Na druhé straně je naše mocné přirozené nadání a jeho odtrženost od té vší naší dlouhé cestě ke vzdělanosti naší doby.

Chete uspět? Naučte se hlavně matematiku! hrímají politikové napříč celou Evropou. Až by si jeden mohl pomyslet, že je to hlavně pro v jejich očích snadnou měřitelnost a testovatelnost matematických znalostí v rámci různých forem zkoušek dospělosti a jiných forem porovnávání.

Ano i matematiku (a podobné předměty) lze učit Hravě viz třeba u nás záslužné průkopnické práce Víta a Milana Hejných nebo kouzlené knížky Radka Chajdy.

Dítě nechce jen koukat, chce samo tvořit, říká matematik Milan Hejný

Skutečně to ale Stači ?

Hravá Výuka je převelký kvalitativní skok kupředu občas se sice ztrácející v současném modním trendu Zážitkové Pedagogiky, ale upřímně a narovinu, pořád to ještě není přímá Hravá Podpora hledání a rozvíjení vlastních unikátních talentů žáků.

Pin It

Dnes je 5-14-13 – den jako každý jiný a přesto je výrazně odlišný

Učenec v laboratoři není jen odborník,
je to dítě, které hledí na vědu jako na pohádku.
Vidí ve vědě krásu.
Marie Curie

Kdyz jsem před více než 10 lety při studiu MBA programu o tvořivosti marně hledal český překlad anglického slova Tinkering ~ Expehranekomb = Experimentování s pomocí Hravého Neomezeného Kombinování věcí (i za hranicí jejich původního určení), ještě jsem neměl ponětí, jak toto slovo bude pro mne jednou životně důležité, ale rozhodně mne už tehdy neskutečně fascinovalo a přitahovalo.

To jsem ještě netušil, že o pár let později potkám úžasného člověka Gevera Tulleyra, který založí školu SF Bright Works vycházející právě z myšlenek Tinkeringu. Ne, nejsou to kusé víkendové tábory a ani odpolední zpestření nudných kroužků ve stylu jeho předchozích projektů „postav cokoli“ v rámci projektů pod Tinkering School, jde o regulérní školu – dokonce o kompletní 12tiletku 🙂

Gever Tulley „Cesta ke škole Brightworks
Toto video ma i slovenské titulky (Více Videí – Gever Tulley)

Názorná ukázka všemocné síly svobodomyslného návrhu a pochopení do hloubky bezmezné neohraničenosti tvůrčího myšlení.

No a před pár lety jsem se seznámil se skupinou Amerických Tvůrců Makers a jejich programem Kazdé dítě tvůrcem – Every Chiled a Maker, kteří nedávno dokonce hostovaly na programu Vědeckého Rozvoje Bílého Domu, kde se jim dostalo vskutku vřelého příjetí.

AnnMarie Thomas „Každé dítě tvůrcem“

Samozřejmě byrokrati v USA a EU si to vyloží po svém „Je třeba v každé střední škole udelat MakerLAB – je třeba do ní dát 3D tiskárnu“, naštěstí lidé z programu Kazdé dítě tvůrcem – Every Chiled a Maker chápou, že Počítače neplodí Programátory, sama 3D tiskárna neudělá z dětí Tvůrce, stejně jako velká Interaktivní Obrazovka z nich neudělá Vizualisty. Právě proto je součástí programu i podpora malých lokálních tvůrčích komunit, kde se sejde pár rodičů ke společnému hravému stavění či hravému tvoření s jejich vlastními dětmi.

Pro větší korektnost je třeba poznamenat, že pravidelná realizace individuálních školních projektů žáky je už historicky součástí celého Anglického Viktoriánského školství. Žák má tak možnost například na konkrétní historickou událost třeba sepsat oslavnou báseň či sestavit papírový 3D model. Tato tradice je více či méně pořád živá ve všech zemích ovlivněných Anglickým vzdělávacím systémem.

Často podléháme iluzi, že v matematice je už vše přesně dokázáno a tudíž dávno dáno, třeba to Pí, ale i v matematice je možné se dívat na věci z různých úhlů:

Co když konstata Pí není správně ? Co když má být 2*Pi = Tau ?

The Tau Manifesto vs The Pi Manifesto

Pin It

Dnes je 5-14-13 – den jako každý jiný a přesto je výrazně odlišný

Nikdy nezůstat na místě.
Sir Richard Branson

Umožnit i naší přicházející generaci Digitálních Dětí objevit s pomocí HRY svůj individuální DAR, pocítit jeho kouzelnou moc plus odnést si byť i malý kousek této hravé dětské zvídavosti do dospělosti – to je ta z JEDNA věcí na které my teď z celého srdce záleží.

Zatímco logičtí lidé dokáží kráčet zlehounka našlapujíce i po té sotva viditelné cestičce, my hraví lidé se s pomocí fantazie odvážně vydáme i do husté mlhy vábeni roztodivnou vůní, zvuky i tvary.

A bude to dlouhá cesta http://hraverodicovstvi.cz ( http://hraveskladani.cz a http://hravestaveni.cz )

Pin It

Dnes je 5-15-13 – kulaté výročí má jeden z mých velkých idolů.

Před 150 lety se narodil jeden z mých velkých idolů = Frank Hornby vizionář a stvořitel Meccano (pradědečka Merkuru a všech ostatních univerzálních kovových šroubovacích polytechnických stavebnic), nebyl to žádný studovaný návrhář hraček – vše navrhl přímo doma prakticky jen na koleně pro svého syna.

V minulém století jsme byli svědky rozmachu hnutí DiY (Do It Yourself) Udělej Si Sám, ale vypadá to, že nadcházející doba digitální domácí výroby (třeba 3D tisku) přinese rozšíření nového hnutí DIy (Design, Innovation and you) Navrhni a Vylepši právě ty.

Ano, právě nyní úpěnlivě ťuká na dveře doba domácí 3D výroby řízené počítačem (fab@home jako je 3D Tisk a podob.) a každý (i méně manuálně zručný) rodič může potenciálně být tím tvůrčím partnerem v reálné hře svému Digitálnímu Dítěti – tím nápaditým návrhářem unikátní hračky i učební pomůcky stejně jako byl Frank..

Ano, brzy dostane pojem Aktivní Hravé Ročivoství další pro mnohé zcela nový rozměr.

My se vzájemně inspirujeme již teď v této České Facebook skupině Makers CZ

BALANCE IT ?!™ – Nechme tedy nadcházející generaci Digitálních Dětí i jejich hravost!

Zivot je nekončící neustálá změna.
Čínské přísloví

Plně jsem pochopil význam tohoto rčení, až když jsem se začal učit čínskou kaligrafii:

Zeptal jsem se mistra, jak že to dělá, že špička jeho štětce dokáže postihnout složité znaky tak lehce, překrásně a přesně zároveň?

Je to nekončící boj Ohně (Mysli), Vody (Tuže) a Větru (Štětce).

Jejky, ale to přeci není možné, vždyť se zabíjí navzájem!

Skutečně? Myslíš si to! Nakreslíš ten boj?

cropped-logo.jpg

Možná nejde jen o to naučit děti hravou inspirující formou určitým dovednostem či zručnosti, ale i pomoci jim nalézt a pocítit na vlastní kůži moc skryté rovnováhy jejich vzájemného využití právě s pomocí jejich individuálnícg DARů manifestujíchích se v jejich Nadáních i Talentech.

DAR DYS: Be Gifted přeci není Mít DAR! Počkej, nebo je?

Kdo na jiné se obrací, tomu se svět kymácí.
Kdo o sebe se opírá, tomu se svět otvírá.
Heyse

A co vy?

Máte v sobě pořád ten malý kousek dětské zvídavé hravosti a proč je pro vás tak převelice důležitý?

Vždyť na každém i sebemenším kousku hravosti záleží!

Zde naše dlouhá cesta teprve začíná http://hraverodicovstvi.cz ( http://hraveskladani.cz a http://hravestaveni.cz )

Přidáte se ? rudolf > dysgenio,čom

→ Odebírejte naše videa: DYSgenio na YouTube , Facebooku , Twitteru , Pinterestu

Přeji hezký den
Ing. Rudolf Kutina, MBA (Open)

Pin It

Když píšu, potřebuji inspiraci:

Břitký anglický humor Sira Kena Robinsona o Vzdělání (Seznam Videí)

A také mnohoktát potřebuji i mnohem větší vzpruhu The Power of One…

Ani veškerá temnota světa nedokáže uhasit světlo jediné svíčky.
Čínské přísloví

I jediná svíčka má kouzelnou moc kompletně vymazat tmu.
Tyler Blaine Genneken

Pin It

© 2013 Ing. Rudolf Kutina, MBA (Open) Všechna práva vyhrazena.

We are all gifted ~ EVERYONE! Všichni máme darDOJEDNOHO!

Autor je nadán: DYSlexií nelineárním myšlením se silnou obrazotvorností a Levitantstvím schopností stroboskopického focení tisíci pohledy z výšky deseti tisíc stop plus jako DYSgrafik také ve skrytu duše doufá, že brzy budeme už od školky učit naše děti hravý Čmaropis místo nudného Krasopisu.