Visualllab: Vizuálně je hlavně obrazně, ne jen jednoduše obrázkem

Když se řekne Vizuálně – Vizualizace vybaví si většina Čechů jen obrázky, ne obrazotvornost = vizuální myšlení.

Je-li to způsobeno nepostupností literatury o Vizualizaci v Čechách nebo i nadužíváni v médiích zobecňujících infografik vskutku nevím.

Takže já jsem tedy Vizualista – obrazotvůrce  (od obrazotvornost), ne obrázkotvůrce (od obrázek).

Naštěstí právě vyšel překlad knížky bla bla bla od Dana Roama, o pronikavém myšlení. Ukazuje silu propojení lišky, která přestavuje linerální logické myšlení se smyslem pro detail a kolibříka, který má z výšky větší přelétavý přehled s pochopením pro celek.

I přes některá zjednodušení díky jejímu populárnějšímu zaměření, bude pro vás tato knížka dobrým prvním průvodcem světem vizualizací v Čestině.  Knížku si rozhodně kupte, pokud chcete aktivně vyzkoušet byť i některou metodu vizualizace či se stát v budoucnu aktivním vizualistou – budete se k ní časem vracet. Navíc knížku doporučuji i jen přečíst těm, kteří pouze konzumují vizuální výstupy a neplánují je samy aktivně vytvářet, pochopení zákonitostí vizualizací vám pomůže využít plněji jich potenciál a pochopit jejich omezení.

PS: Přestože knížka částečně ignoruje fakt, že leváci, DYSlektici a neposedové všeho druhu můžou mít právě opačný problém přílišné soustředění na celek (ptáček vesele poletuje až se lišce zatočí hlava a udelá BUM = vypne), je právě kniha Bla Bla Bla dobrou inspirací zkusit s těmito dětmi/lidmi (spoplu)pracovat právě s pomocí různých vizualizačních technik, ať už za účelem jejich lepšího pochopení nebo i využítí či rozvinutí jejich velkého potenciálu.

liskabum

Autor je nadán:  DYSlexií nelineárním myšlením se silnou obrazotvorností a Levitantstvím schopností stroboskopického focení tisíci pohledy z výšky deseti tisíc stop plus jako DYSgrafik také ve skrytu duše doufá, že jednou budeme už od školky učit naše děti hravý Čmaropis místo nudného Krasopisu.

Rudolf Kutina se představuje:

Visualist, Toys designer and Software tester
Příspěvek byl publikován v rubrice Vizualizace Prakticky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.